Rubriky
Osamostatnění Slunná louka Územní plán

Newsletter 10/2021

Milí sousedé,

rád bych Vás opět informoval o dění ohledně územního plánu v Přízřenicích a Heršpicích. Vítám mezi námi i nové adresáty, kteří nám svěřili e-mail v rámci ankety při sběru podpisů či na webovém formuláři.

Nejaktuálnější informace naleznete na https://www.facebook.com/groups/prizrenice. Skupina je veřejná a viditelná pro všechny, i pokud nemáte účet na Facebooku.

Všechny důležité příspěvky se ale snažím prezentovat i na webu www.peknyjih.cz.

(na barevné odkazy můžete klikat a dozvíte se více:)

Od minulého informačního mailu v červnu se toho událo dost. Tentokrát jsme již nečekali, jestli se stane něco samo od sebe, a nespoléhali se na (ne)aktivitu městské části. Po našem setkání občanů v Přízřenicich se nám podařilo dostat článek do novin, byli jsme vidět na veřejném projednání územního plánu na BVV, i na zastupitelstvu MČ.

Úspěšně jsme podali námitky s 538 podpisy Vás občanů. Sešli jsme se postupně s náměstkem Hladíkem a radním Chvátalem, jedním z developerů, i přízřenickými vlastníky některých pozemků k zástavbě. S náměstkem Olivou jsem řešil chystanou výstavbu družstevních bytů.

Ve velkém finále jsme se setkali s Hladíkem, Chvátalem, ředitelem KAM Sedláčkem i vedoucí OUPRu Pannovou. Z tohoto setkání vzešel průnik 3 připomínek, které bude možné alespoň symbolicky zapracovat. Dle mého názoru je to žalostně málo, na druhou stranu lepší než nic. Na přesnou podobu upraveného územního plánu, kde budeme rozsah úprav moci zhodnotit, si ale počkáme nejdéle do prosince, kdy se bude konat třetí veřejné projednání (které je nad rámec zákona, původně nebylo plánováno). I díky němu byla možnost alespoň tyto drobnosti u nás upravit.  

O těchto úpravách se dokonce zmiňuje i p. místostarosta v Jižním kurýru. Ačkoliv možná mohl zvolit formulaci, která by v nezasvěceném čtenáři nevzbudila přesvědčení, že se jedná pouze o zásluhu radnice MČ. Troufám si tvrdit, že pokud by zůstalo pouze u pasivního přístupu vedení MČ na jednáních s Brnem (např. prosinec 2020) ve věci našeho rozvojového území, tak by výsledek nebyl o moc lepší než v předchozím kole úprav územního plánu, kdy se nám tu výška zástavby ještě navýšila. Takto o procesu informovalo Brno.

Jaký bude další postup? To bych probral naopak já rád s Vámi. Ve hře je stále referendum o osamostatnění, které má své příznivce i odpůrce. Variantou je také snaha o vytvoření samostatné MČ, kterou jsem již s brněnskými náměstky projednával. (Tato možnost však není vymahatelná referendem, je pouze na libovůli vedení města). Poslední a velmi naivní variantou je nedělat nic a doufat, že vedení města i městské části bude kopat za nás, či alespoň bude natolik osvícené, že nám tu nebude tlačit ty největší urbanistické „prasárny“.

Příklad, jak to tu může brzy vypadat a jak se daří politikům prosazovat zájmy občanů, vidíme na již rozběhnutém projektu v Horních Heršpicích. Jsem také přesvědčen, že občané v Komárově budou překvapeni, až zjistí, že jim tam Brno na návrh starosty Haluzy přesune odmítanou nemocnici z Kraví hory. I v Komárově bude nemocnice samozřejmě namísto ploch zeleně.

Rád bych za tímto účelem uspořádal setkání občanů Přízřenic a Dolních Heršpic, tentokrát v komornějším složení, abychom se mohli lépe vzájemně poznat a diskutovat. Kdo by chtěl přijít, prosím napište mi a dám Vám vědět podrobnosti ohledně místa a termínu (počítejte s rozmezím 19.-21.10.). Místo vybereme i podle toho, kolik nás bude. Pokud víte o někom, kdo tyto maily nedostává a přitom ho dění v naší obci zajímá, prosím dejte mu o tom vědět.

Mějte se hezky, s pozdravem,

Ing. arch. Jakub Holas
+420 774 838 535

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *