Rubriky
Územní plán

(Ne)upravený návrh územního plánu 2021

V pátek byl zveřejněn upravený návrh územního plánu, do kterého (ne)byly zapracovány námitky a připomínky, které Brno od občanů obdrželo. Zde si ho můžete prohlédnout: https://gis.brno.cz/ma/upmb-upraveny-navrh/ (v menu obsah mapy můžete zakliknout i starší verzi, kterou jsme vloni připomínkovali, a tedy obě přes sebe porovnat:

Jak to vypadá v Přízřenicích a Heršpicích? Úprava, které je patrná na první pohled, je navýšení podlažnosti na nezastavěné straně Moravanské ulice z 4 na 6 pater. Tato lokalita je také nově označena jako „Slunná louka“ (Pr-6), asi aby všichni pamětníci pochopili, co zde čekat. Toto, po všech našich připomínkách, vnímám od Brna jako plivnutí do obličeje. Podobně při ulici Sokolova došlo k navýšení z 6 na 8 pater. V úrovni 3 (6 pater) je nově umožněna i lokální dominanta až 8 pater, pokud by to náhodou developerům nestačilo.

Jediným ústupkem je okolo Starého náměstí snížení ze 2 na 1 (2 patra). Vzhledem k tomu, že je téměř lokalita zastavěná, to tedy maximálně zabrání tomu, že si nikdo z obyvatel nepřistaví třetí patro.

Nově jsou také vymezeny 2 územní studie namísto jedné, jejich územní rozsah ale nepůsobí příliš logicky, zaznačeno v obrázku. Ze jejich popisu také není mnoho zřejmého.

Co tedy dál? Vzhledem k tomu, jak Brno zareagovalo na naše připomínky, nevidím velký smysl v tom přidávat nějaké další, ale třeba se mýlím. Osobně vidím pouze jednu cestu… Podrobný postup probereme zítra (pátek) odpoledne na neformálním setkání na hřišti. Pokud by se někdo chtěl přidat, napište mi prosím zprávu.

Připomínkování nového návrhu je možné do úterý 29. června. Pro veřejnost jsou připravena dvě opakovaná veřejná projednání ve dnech 21. a 22. června na brněnském výstavišti. Vedení naší městská části souhlasilo, že se téma znovu probere na zastupitelstvu. Kdy? 24.6. Moc času na zpracování závěrů z něho tedy nebude:) I navzdory tomu, že městským částem Brno rozeslalo zprávu s nabídkou, že se místních zastupitelstev zúčastní představitelé KAM či Brna (Chvátal), tak aby tomu uzpůsobili jejich termíny. Čím to je, že zrovna v naší městské části, kde je vymezeno největší rozvojové území Brna, má radnice takovou smůlu, že jí zastupitelstva vychází v takových nevhodných termínech? Je to náhoda?

Přidávám balíček vybraných karet lokalit v porovnání starší návrh (nalevo) vs. nový návrh (napravo). Za zmínku stojí i výkres „veřejně prospěšných staveb“, tedy těch, kvůli kterým může dojít i k vyvlastnění pozemků.

obrázky srovnání ke stažení

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *