Rubriky
Územní plán

Online schůzka s primátorkou

6. dubna 2021

Dnes proběhla online schůzka s primátorkou. Přítomni: Vaňková (Brno), Grund (Brno-jih), Pannová (OUPR), Hybská (KAM), Sedláček (KAM), Bočková (Přízřenice), Turek (Přízřenice), Holas (Přízřenice), Tomková (H. Heršpice). Představitelé města Přízřenicím a Heršpicím věnovali celých 35 minut (!) svého času.

Někteří si již náš otevřený dopis četli, jiní nikoliv, prezentovali jsme tedy stručně jeho obsah i naše výhrady k územnímu plánu a přístupu města a MČ. Nedozvěděli jsme se nic nového, pouze opakování starých frází.

„…se zástavbou se zde počítá dlouhodobě…“

„…Území musí mít určitou intenzitu výstavby, aby se vyplatilo stavět infrastrukturu (tzn. pro výstavbu RD se to nevyplatí)“. Divím se, jak je možné, že se vůbec někde ty RD stavějí, když je to takový ekonomický nesmysl.

„…Zeleň, není v měřítku územního plánu zobrazena.“

„…Budou zpracovány územní studie.“ A tak dále.

Naštěstí jsme předvídali a už v rámci otevřeného dopisu na tyto fráze reagujeme, doufáme tedy, že si ho někdo opravdu pozorně přečte a dostane se nám smysluplných odpovědí.

Z nulového zápalu a neochoty zúčastněných k dalším jednáním, která jsme se snažili vyvolat, jsme jednotně nabyli dojmu, že cílem dnešního jednání bylo pouze odškrtnutí bodu na checklistu, že se s námi setkali. Paní primátorka jednání shrnula tím, že sice vidí, že je nás početná skupina, která námitky podepsala, ale územní plán nespadá do její kompetence a ani se s nikým na toto téma nepotkává. Odkázala nás zpět k OUPRu a KAM. Prý máme počkat na vypořádání našich námitek. My nečekáme, nechceme dopadnout jako zatím vždy v minulosti (územní plán se řeší již poněkolikáté a k územním studiím se taky dávali připomínky), kdy vypořádání proběhlo zdvořilým a „odborně“ odůvodněným odmítnutím požadavků místních občanů.

Na závěr přidám úvahu vycházející patrně z mojí neznalosti mechanismů fungování samosprávy obcí. Brno má 48 katastrálních území. Tři z nich poslední rok prožívají pocit nejisté a neslavné budoucnosti, pokud územní plán dopadne tak, jak je nyní navržen. Domníval bych se, že ze 168 pracovních hodin v měsíci či 2000 hodin v roce, by primátorka mohla pro téma, které je pro jednu šestnáctinu Brna naprosto zásadní, najít více než jen 35 minut i přes svoji vytíženost, na kterou pan radní Grund opakovaně upozorňoval.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *